LT3048IDC-15#TRMPBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear + Switching
Number of Outputs : 2
Product Status : Active
w/Sequencer : No
Frequency - Switching : 2.2MHz
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
w/Supervisor : No
Supplier Device Package : 8-DFN (2x2)
Voltage/Current - Output 3 : -
Voltage/Current - Output 2 : 15V, 45mA
Mfr : Analog Devices Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Voltage - Supply : 2.7V ~ 4.8V
Package / Case : 8-WFDFN Exposed Pad
w/LED Driver : No
Mounting Type : Surface Mount
Voltage/Current - Output 1 : 16.1V, 300mA
Base Product Number : LT3048
Topology : Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1)
Description : IC REG DL BOOST/LNR 2.2MHZ 8DFN
Contact Now
PMIC - Voltage Regulators - Linear Switching 2 Output Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1) 2.2MHz 8-DFN (2x2)